Nezodpovední úradníci a občan

Nie je žiadnym tajomstvom, že štátni úradníci veľmi často nerobia svoju prácu zodpovedne a svedomito. Veľmi často sa stáva že úradník zneužíva neinformovanosť občana, aby sa vyvliekol zo svojich pracovných povinností alebo dokonca vynucoval zničenie dôkazov o tom ako porušuje pracovnú disciplínu, alebo zákon.

Títo štátni úradníci sú de-facto naši zamestnanci, preto že sú platení z peňazí, ktoré pravideľne odvádzame do štátneho rozpočtu. Z týchto peňazí vláda následne zaplatí ľudí, ktorí by nám mali za naše peniaze poskytovať pomoc a služby. V skutočnom svete je, ale situácia iná a mnohokrát majú úradníci pocit, že nie len nemajú žiadnu zodpovednosť voči ľuďom, ktorí ich platia, ale dokonca pocit, že stoja nad zákonom, a sú viac ako bežný občan vytvárajúci hodnoty a platiaci dane.

Najjednoduhší spôsob ako na daný stav upozorniť je aktívne sa podieľať na kontrole štátnych zamestnancov a ostro kritizovať porušovanie pracovnej morálky a zákona pri výkone práce vo verejnom záujme, a nahlasovať toto konanie zodpovedným štátnym orgánom. Takže najprv k tej kritike…

Podľa nálezu ústavného súdu II. ÚS 44/00-133 z roku 2001 je dovolené zhotovovať si obrazové, zvukové, alebo audiovizuálne záznamy výkonu práce štátnych úradníkov na verejnosti, a títo úradníci sa nemôžu oháňať právom na súkromie. To znamená, že porušenie pracovných povinností daného úradníka môžete nafotiť, alebo nahrať a zverejniť.

Podľa právneho názoru ústavného súdu za súčasť základného práva na súkromie
a ani za prejav osobnej povahy (v zmysle § 11 Občianskeho zákonníka) nemožno
u verejného činiteľa – zamestnanca mestskej polície považovať výkon jeho
zákonom upravenej služobnej právomoci na verejnosti.

Nižšie je zoznam drobných tipov a rád, ktorých sa môžete držať:

  • slušne upozornite úradníka, že si nevykonáva svoje povinnosti alebo porušuje zákon, či predpis.
  • ak úradník nenapraví svoje konanie, zhotovte si dôkazný materiál o jeho správaní. Môže to byť fotka, nahrávka, alebo video.
  • nenechajte sa zastrašiť tvrdeniami, že porušujete zákon tým, že si nahrávate porušovanie predpisov úradníka.
  • ak ste sám/sama, okamžite si vytvorte kópiu dôkazového materiálu, aby ste predišli jeho zničeniu. Je menej pravdepodobné, že sa vám úradník bude pokúšať ublížiť, aby získal dôkazné materiály ak vie že tieto materiály už sú nakopírované inde, alebo zverejnené.
  • dbajte dôraz na svoju bezpečnosť, ak vám hrozí ublíženie na zdraví, nezdržujte sa v oblasti, ale ihneď ju opustite.
  • zverejnite dôkazové materiály, upozornite príslušné úrady, že ich zamestnanec sa chová nezodpovedne.

Portál Hlas Pravice sa pokúsi získať čo najširšiu databázu webových stránok, ktoré sa špecializujú na zverejňovanie porušenia zákona zo strany štátnych úradníkov. Napríklad, čo sa týka polície a ich veľmi zlého školenia v oblasti parkovania, môžete sa obrátiť na nasledujúce portály

Ak poznáte podobné služby, určite napíšte do komentárov pod článkom, a prípadné údaje doplníme. Ak ste správcom podobnej stránky, berte to ako príležitosť spraviť si zadarmo reklamu 🙂

zdroj: nalez_US_SR